Facebook Statistics
Značka Kvality

Bojnické atrakcie priťahujú

15-05-2015

Ráno o ôsmej je v lete v centre Bojníc hromada ľudí. Rodiny sa rozhodujú, či navštívia kúpele a kúpalisko, zoologickú záhradu, alebo zámok. Vedúca oddelenia regionálneho rozvoja Mestského úradu v Bojniciach Ing. Gabriela Tihanyiová vysvetľuje: „Len zoologickú záhradu navštívi ročne 300 tisíc ľudí.“ A v niektorých rokoch Bojnice navštívilo už aj pol milióna turistov, veď kde majú na malom priestore toľko atrakcií? Bojnice sú ozdobou nielen Trenčianskeho kraja, ale celej SR ako významný bod cestovného ruchu. Každá investícia má širší dopad. Stretnúť hneď ráno rodinu z ďalekej exotického Taiwanu nie je nezvyčajné a spolu tvrdia: „Skutočne nádherné miesto."

O výraznej zmene mesta hovorí aj riaditeľ technických služieb pán Ing. Dušan Hnát: „Naše technické služby zamestnávajú dnes 40 ľudí a stále je to málo na nával turistov, čo k nám prichádza."

"V skutočnosti je to najkrajší kút sveta," tvrdí pán Louis Grande z Austrálie na prechádzke so psom Mufym. Presťahoval sa sem s manželkou, aby tu dožili. Z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pochádza projekt v zoologickej záhrade v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SR a ČR.

„Rebeka, Megi, Pipko, Eňušo, poďte sem!" - privoláva kurátor šeliem, kopytníkov, slonov a detskej ZOO Ing. Branislav Tám štyroch statných medveďov. Odchoval ich na kolenách ako medvediatka s fľaškou s mliekom: „Nezodpovední ľudia si berú medvede z lesa, aby sa s nimi odfotografovali, ak ich niekde nájdu ako mláďatá a potom končia u nás. ZOO pôsobí aj ako rehabilitačná stanica a medveď je dlho žijúce zviera. Dožíva sa aj viac ako 50 rokov a potom máme problémy s ich umiestnením.“

Zoologická záhrada chráni aj živočíchov z nelegálnych chovov, či pašovaných cez hranice. Informačné cedule sú z projektu Programu cezhraničnej spolupráce ako aj kamerový systém, či sprievodca po ZOO.

"Aslanko, fešáčik, poď, ukáž sa," prihovára sa pán Tám ako šteniatku levovi berberskému, ktorý už v prírode vyhynul. Do Bojníc prišiel Aslan v júni 2013 z nemeckej ZOO z Neuwiedu a meno dostal z rozprávky Narnia. O jeho chove pán Tám hovorí: „Pred predátormi musíme mať rešpekt. Tisíckrát všetko dobre dopadne a potom máte náhodou oblečené niečo iné, prípadne máte zlú náladu a príde k útoku."

Vďaka projektu cezhraničnej spolupráce SR a ČR vznikol aj reprezentatívny sprievodca po zoologickej záhrade. Bojnice v Trenčianskom samosprávnom kraji sú pripravené prijímať turistov a poskytovať im oddych a zábavu. Na päťtisícové mestské sídlo tu život priam pulzuje po uliciach.

Program cezhraničnej spolupráce SR a ČR 2007 – 2013

Informačný systém ZOO Bojnice

Začiatok a ukončenie realizácie projektu

11/2009 – 10/2012

EÚ zdroje

94 513,51 eur

 

Kontakty:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Dobrovičová 12
812 66 Bratislava
tel: 00421 2 59 26 61 11
fax: 00421 2 59 26 64 35
www.mpsr.sk

Sekcia riadenia programov regionálneho rozvoja
Prievozská 2/B
825 25 Bratislava 26
e-mail: [email protected]
www.opbk.sk

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Program cezhraničnej spolupráce ENPI Maďarská republika - Slovenská republika - Rumunsko - Ukrajina
Program cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika
Regionálny operačný program
Operačný program Bratislavský kraj
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika
Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika - Slovenská republika
Bestslovakfood