Facebook Statistics
Značka Kvality

OECD a FAO zverejnili spoločný strednodobý poľnohospodársky výhľad na roky 2012 - 2021

13-07-2012

Na spoločnej tlačovej konferencii v Ríme zverejnili 11. júna 2012 OECD a Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Poľnohospodársky výhľad na roky 2012 – 2021 (OECD-FAO Agricultural Outlook 2012 – 2021).

Publikácia sa venuje projekcii poľnohospodárskej produkcie, spotreby, zásob, cien a vývinu na poľnohospodárskych trhoch  pre obdobie nasledovného desaťročia pre základné agrokomodity:  obilniny, olejniny, cukor, mäso, ryby a produkty rybolovu, mlieko a mliečne výrobky, ako aj pre biopalivá. Projekcie výhľadu sú modelované na základe scenára berúceho do úvahy normálne meteorologické podmienky, makroekonomickú situáciu a demografický vývin odhadované na nasledujúce desaťročie a aktuálne nastavenie svetových poľnohospodárskych a obchodných politík. Potenciálne riziká, ktoré môžu v budúcnosti ovplyvniť poľnohospodárske trhy, sú premietnuté v samostatnej kapitole. Jedným z aspektov takýchto neistôt týkajúcich sa potravinovej bezpečnosti, je úloha, ktorú bude zohrávať zvyšovanie produktivity poľnohospodárstva. Udržateľnému rastu produktivity poľnohospodárstva sa venuje tento rok tzv. špeciálna kapitola. Tejto téme sa venovala i posledná analýza, ktorú OECD a FAO (spoločne s ďalšími relevantnými organizáciami) vypracovali z poverenia Skupiny G20. Do agrovýhľadu sa po druhýkrát dostáva aj kapitola o rybnom hospodárstve.

Spoločný výhľad OECD a FAO prezentovali v Ríme generálny tajomník OECD Angel Gurría a generálny riaditeľ FAO José Graziano da Silva. Podľa Gurríu: „sa snažíme o zvýšenie poľnohospodárskej produkcie o nejaké 2% ročne, a pritom jedna tretina produkcie ide do odpadu! Potenciál tu teda je už aj dnes, musíme však zmeniť prístup. Potom budeme schopní nakŕmiť 9 miliárd ľudí v horizonte roku 2050!“  Aby sme boli schopní naplniť potreby stále narastajúcej populácie, ktorá je navyše čoraz viac sústredená do miest a čoraz bohatšia, bude potrebné v tomto časovom horizonte zvýšiť poľnohospodársku produkciu o 60%. To znamená vyprodukovať ročne o miliardu ton obilnín a 200 miliónov ton mäsa viac (v porovnaní s úrovňou produkcie týchto komodít v roku 2007). Takýto enormný nárast produkcie je podľa oboch organizácií možný hlavne zvýšením produktivity, čo však predstavuje významnú výzvu. Nárast poľnohospodárskej produkcie sa predpokladá skôr v rozvojových krajinách, hlavne v Latinskej Amerike a Subsaharskej Afrike. Podľa Josého Graziana da Silvu „majú oba tieto regióny v súčasnosti najväčší poľnohospodársky potenciál“. Za posledné desaťročia bol nárast poľnohospodárskej produkcie v celosvetovom meradle niečo vyše 2% ročne, OECD a FAO však na nasledujúce desaťročie odhadujú nárast len o 1,7% ročne.

Ceny potravín zostanú v najbližšom období stabilné alebo mierne poklesnú, avšak v priemere budú o 10 – 30% vyššie ako v predchádzajúcom desaťročí. Tento výpočet však nezahŕňa narastajúci dopyt po biopalivách. Experti OECD a FAO predpokladajú takmer zdvojnásobenie svetovej produkcie bioetanolu a biodízlu do roku 2021, pričom na produkciu plodín na účely výroby biopalív sa bude zaberať stále viac poľnohospodárskej pôdy a bude narastať jej konkurencia s pestovaním poľnohospodárskych plodín na účely výroby potravín.

Nárast poľnohospodárskej produkcie za posledné obdobie bol možný vďaka zvyšovaniu poľnohospodárskych vstupov (napr. hnojív) a nárastu využívania pôdy na poľnohospodárske účely, táto tendencia je však dlhodobo neudržateľná, keďže voľné pôdne zdroje sú limitované. Predpokladá sa len menej ako 5%-ný nárast plochy na poľnohospodárske účely. Ďalší nezanedbateľný fakt je, že približne 25% z celkovej plochy poľnohospodárskej pôdy je vážne znehodnotených. Výhľad preto hovorí o potrebe trvalo udržateľného využívania disponibilných prírodných zdrojov (pôdy, vody, morských ekosystémov, rybných zásob, lesov a biodiverzity). Ďalšiu neistotu predstavuje zmena klímy a predpoklad, že sa bude zvyšovať výskyt extrémnych meteorologických javov.

Aby sme boli schopní reflektovať na narastajúci dopyt po potravinách, obe organizácie odporúčajú posilnenie poľnohospodárskej vedy a výskumu, podpory hlavne malých poľnohospodárskych subjektov, ako aj zníženie strát z poľnohospodárskej činnosti a odpadu z potravinového reťazca.   

Spolupráca OECD a FAO na príprave výhľadu trvá už 8 rokov. Obe organizácie pritom využívajú svoje analytické kapacity, špecializované vedomosti o agrokomoditách, poľnohospodárskych politikách svojich členských i vybraných nečlenských krajín, aby každoročne priniesli hodnotenie aktuálneho vývoja a projekciu strednodobých trendov pre základné agrokomodity na agrárnych trhoch. V súčasnosti tieto dve medzinárodné organizácie spolupracujú hlavne na analýzach z oblasti poľnohospodárstva pre Skupinu G20. V roku 2011 to bola analýza o nestálosti cien poľnohospodárskych komodít a potravín, tento rok ich (spoločne s ďalšími relevantnými organizáciami) G20-ka poverila vypracovať analýzu o zvyšovaní produktivity predovšetkým malých fariem rodinného typu. Obe organizácie sa podieľajú aj na realizácii tzv. systému AMIS (Agricultural Market Information System), ktorého vytvorenie iniciovalo francúzske predsedníctvo v G20 v roku 2011 v rámci svojej priority potravinová bezpečnosť, ako nástroja pre politické rozhodnutia na základe lepších a dostupnejších informácií o vývine na poľnohospodárskych trhoch.  

Viac informácií je možné nájsť na www.agri-outlook.org.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood