Stretnutie ministrov poľnohospodárstva V4+Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko
(Bratislava, 18. – 19. máj 2015) - V rámci príležitosti slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine sa v Bratislave na podnet ministra poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka, uskutočnilo stretnutie ministrov poľnohospodárstva V4, rozšírené o Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko. Slovenskú republiku na tomto zasadnutí zastupoval šéf agrorezortu SR Ľubomír Jahnátek. Vedúci delegácií zúčastnených krajín spoločne prediskutovali problematiku zlepšenia postavenia farmárov v rámci potravinového dodávateľského reťazca, zjednodušenia Spoločnej poľnohospodárskej politiky ako aj aktuálneho vývoja v procese FOREST EUROPE vo vzťahu k siedmej konferencii ministrov o ochrane lesov v Európe (odsúhlasenie spoločnej pozície V4 +3).
Slovensko spolu s ostatnými členskými štátmi EÚ zápasí s rizikovou situáciou vzniknutou embargom zo strany Ruskej federácie na dovoz potravín z členských krajín EÚ. Z pohľadu agro-potravinárskeho sektoru predstavuje riziko samotné využitie tejto situácie v prospech obchodných reťazcov, ktoré zneužívajú svoje dominantné postavenie rôznymi formami nátlaku a nekalých praktík. „Východiskom je legislatívne opatrenie, ktoré predstavuje zatiaľ jediné funkčné riešenie tejto problematiky, a to na úrovní Európskej únie. Verím, že pretavením našej snahy do spoločne nastolených požiadaviek vo forme zhody na spoločnom vyhlásení a jeho podpísania, ktoré je aj jedným z hlavných cieľov tohto stretnutia, prispejeme k zlepšeniu postavenia farmárov v rámci potravinového dodávateľského reťazca,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.
Predstavitelia rezortných ministerstiev zúčastnených krajín prebrali otázky prioritných oblastí pre zjednodušenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) aktívneho poľnohospodára v spojení s minimálnymi činnosťami, vačšiu flexibilitu pre transfer prostriedkov medzi opatreniami v rámci obálky členských štátov pre dobrovoľnú viazanú podporu, kontroly, sankcie - najmä dodržanie princípu proporcionality, prechodné obdobie pre prvý rok implementácie reformovanej SPP, aby chybovosť v prvom roku implementácie nemala ťažké finančné dopady na členské štáty, zrušenie dvojitej notifikácie štátnej pomoci pri programoch rozvoja vidieka, všeobecne informačné povinnosti, možnosť viacročných žiadostí a problematiku sektora ovocia a zeleniny.
V rámci diskusie k aktuálnemu vývoju vo FOREST EUROPE vo vzťahu k siedmej konferencii ministrov o ochrane lesov v Európe, ktorá sa uskutoční tretí októbrový týždeň 2015 v Madride, si zúčastnení vedúci delegácii vymenili názory a stanoviská k hospodáreniam v lesoch európskych štátov. Slovenská republika v súčasnosti spoločne so Španielskom predsedá ministerskému procesu FOREST EUROPE, kde je našim primárnym záujmom dospieť k rozhodnutiam, ktoré potvrdia mandát tohto procesu, ako aj jasne určia jeho ďalšie strategické smerovanie a prioritné oblasti práce na ďalšie obdobie. „Dôležitou súčasťou negociačného procesu je nájsť politickú vôľu na dosiahnutie konsenzu v otázke právne záväznej dohody o lesoch v Európe. Verím, že prijatie právne záväznej dohody vytvorí predpoklady potrebné na posilnenie realizácie trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch európskych štátov, a to aj napriek dvojročnému procesu negociácií predmetnej dohody na celoeurópskej úrovni, ktorý neviedol k žiaducemu výsledku,“ skonštatoval minister Jahnátek.
Na záver stretnutia v Bratislave rezortní predstavitelia krajín V4+3 sa jednomyseľne zhodli na spoločnom vyhlásení k zlepšeniu postavenia farmárov v rámci potravinového dodávateľského reťazca a jeho podpisom vyjadrili vzájomnú spoluprácu Vyšehrádskej skupiny v prospech rozvoja tejto oblasti, ako i odsúhlasenie spoločnej pozície k aktuálnemu vývoju v procese FOREST EUROPE. Diskusia bola prospešná aj pre spoločný postup presadzovania našich priorít vo vzťahu k zjednodušeniu SPP.