Facebook Statistics
Značka Kvality
Aktuálne - slintačka a krívačka v SR

Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva

Bezpečnosť a využiteľnosť zlúčenín železa (E1) ako aditív do krmív pre všetky druhy zvierat: uhličitan železnatý, hexahydrát chloridu železitého, heptahydrát síranu železnatého, monohydrát síranu železnatého, hydrát železnatého chelátu aminokyselín, hydrát železnatého chelátu glycínu

03-03-2016

Panel FEEDAP prehodnotil bezpečnosť siedmich zlúčenín železa. Prehľad literatúry poukazuje na maximálne bezpečné úrovne pre zvieratá, pričom 450 mg celkového železa/kg sa zdá byť bezpečnou koncentračnou hladinou pre hovädzí dobytok a hydinu a 600 mg celkového železa/kg pre domáce zvieratá.

Tieto hodnoty sú nižšie ako korešpondujúce súčasne autorizované maximálne obsahy. Pre nedostatok údajov nemôže v tomto bode panel FEEDAP pripraviť maximálnu bezpečnú koncentráciu pre krmivá koní a rýb. Používanie týchto prídavných látok nepredstavuje nebezpečenstvo ak sú tieto zlúčeniny železa používané do maximálne povolených hodnôt.

Síran železnatý a hexahydrát chloridu železitého začínajú korodovať pri kontakte so sliznicou a irizujú kožu a dýchací trakt. Fumarát železnatý, chlorid železitý, hydrát železnatého chelátu glycínu a hydrát železnatého chelátu aminokyselín dráždia kožu, oči a sliznicu.  V dôslednu prítomnosti niklu by mali byť všetky hodnotené aditíva považované za látky dráždiace pokožku a spôsobujúce respiračné podráždenie. Manipulácia s chloridom železitým a fumarátom železnatým môže viesť k expozícii železu pri inhalácii prekračujúcej hraničnú hodnotu. Fumarát železnatý a hydrát železnatého chelátu aminokyselín predstavujú nebezpečenstvo pre užívateľov pri možnej inhalácii v dôsledku obsahu niklu. Suplementácia krmív so zlúčeninami železa by nemala zo sebou niesť riziká pre životné prostredie. Zlúčeniny železa, ktoré boli predmetom tohto hodnotenia, sú s výnimkou chloridu železitého považované za dobré zdroje železa pre všetky druhy a kategórie zvierat. Chlorid železitý je dobrým zdrojom len pre dospelé zvieracie jedince.

http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/scientific_output/files/main_documents/4396.pdf


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty financované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood