Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Chmeľ je plodina náročná aj na ručnú prácu – najmä na jar a pri zbere

21-06-2012

(Bratislava, 21. jún 2012) - Minister Ľubomír Jahnátek, Ján Vajs, generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Jana Vargová, riaditeľka Odboru rastlinnej výroby sa stretli s Milanom Grácom, predsedom predstavenstva a Václavom Drabantom, riaditeľom Slovchmeľ družstva z Hornej Stredy za účelom diskusie o budúcnosti pestovaniachmeľu na Slovensku.

„História pestovania chmeľu na Slovensku sa začala v roku 1956, keď v Častkovciach pri Novom Meste nad Váhom vysadili pokusne hektár chmeľu. V roku 1993 chmeľ pestovali už na cca 1 148 ha v troch oblastiach – topoľčianskej, piešťanskej a trenčianskej.  Dnes však máme už len približne 214 ha na ktorých pestujeme dva druhy chmeľu - žatecký poloskorý červenák a Prémiant.“ uviedol riaditeľ družstva Václav Drabant. 

„Slovenskí pestovatelia chmeľu majú vo svete dobré meno, sme členovia  Medzinárodného zväzu pestovateľov chmeľu a drvivú väčšinu našej produkcie vyvážame do Nemecka, ale i do Anglicka či Belgicka. Chmeľ je špecifická rastlina s 15-20 ročnou životnosťou a obnova chmeľníc sa  bez čiastočnej štátnej pomoci nedá robiť. Nakoľko budeme musieť naše porasty o 5-6 rokov obnovovať, prišli sme, aby sme si vedeli    naplánovať našu budúcnosť,“ dodal Milan Grác, predseda predstavenstva Slovchmeľ družstva.

„ Rád by som zachoval pestovanie slovenského chmeľu, avšak odpoveď na túto otázku vám dnes nedám. Vďaka zle nastavenému systému a predchádzajúcim zlým rozhodnutiam sa na Slovensku skoro zlikvidovala  živočíšna výroba a o špecializovanej rastlinnej výrobe ani nehovorím.  Pripravujeme  nový systém, robíme účinnú politiku v Bruseli a na európskej úrovni dosahujeme pre nás celkom účinné zmeny v predkladaných návrhoch. V  našom novom systéme teraz spracovávame analytickú časť, hodnotíme posledných 10 rokov. V tomto štádiu sa môžete do nej pripojiť. Následne si musíme stanoviť priority v daných oblastiach a povedať, na čo máme, na čo nie, ale aj to, ako zabezpečiť nové formy financovania v oblasti pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Vy si povedzte, ako vidíte svoju budúcnosť, navrhnite systémové a reálne kroky našej spolupráce a  následne budeme spolu hovoriť o tom, ako to spolu dosiahneme. Teda k odpovedi sa môže spolu dostať do konca roku,“ povedal Ľubomír Jahnátek.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood