Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Európska komisia by mala dodržať slovo a vyrovnať všetky dotačné podmienky pre svoje členské krajiny

27-06-2012

Minister Ľubomír Jahnátek prijal Jean-Marie Bruna, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Francúzska na Slovensku. 

Francúzsku delegáciu dopĺňali Patric Dautel, obchodný a ekonomický radca, Sébastien Potaufeu, prvý tajomník a Adam Liberčan, obchodný atašé Veľvyslanectva Francúzska, slovenskú stranu tvorili Lýdia Fegyveresová a Lucia Povodová z odboru zahraničnej koordinácie MPRV SR.

„Francúzsko je náš významný partner. Je jednou z rozhodujúcich krajín v rámci kreovania politiky Európskej únie a v minulosti zohrala významnú úlohu pri industrializácii Slovenska. Som rád, že máme dlhodobo dobré vzájomné vzťahy s tak významným členom EÚ,“ privítal minister veľvyslanca.

„ Sektor pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predstavuje pre Francúzsko veľmi významnú a zaujímavú oblasť,“ povedal Jean-Marie Bruno a pokračoval: „ A preto som rád, že si môžeme vymeniť naše názory a skúsenosti, že sa môžem oboznámiť s prioritami ministerstva pod vašim vedením, pozíciou Slovenska a jeho pohľadmi na profilovanie a financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014-2020 .“

Minister Jahnátek: „Procesy tvorby spoločnej politiky v rámci poľnohospodárstva sú rozbehnuté a momentálne sa dolaďujú. Čo sa týka všeobecných zásad, stále trváme na pozícii, že historický princíp pri realokácii prostriedkov pre roky 2014-2020 nepokladáme za správny. Je to v rozpore s prístupovou zmluvou a slovenskí roľníci a farmári sa právom pýtajú, prečo európska komisia nedodržala svoj vlastný sľub? Už samotný výpočet základnej hodnoty, z ktorej sa budú robiť nároky na národné obálky je diskriminačný nielen ku Slovensku, ale aj k iným, neskôr pristupujúcim krajinám. Slovensko je vidiecka krajina a práve preto je rozvoj vidieka kľúčovou úlohou z hľadiska zvýšenia zamestnanosti ľudí a celkového rozvoja našej krajiny. Po vstupe SR do EÚ, vinou aj takýchto diskriminačných regúl, výroba v tomto sektore poklesla tak, že v súčasnosti pokrývame len 46% potravinovej bezpečnosti našej krajiny. Preto Slovensko historický princíp pri hlasovaní nepodporí. Európska komisia by mala dodržať slovo a vyrovnať všetky dotačné podmienky pre členské štáty. Ďalšou zásadnou otázkou je dvoj-pilierový systém, ktorý podporujeme. Percentuálny podiel príspevku do 2.pilieru by mal byť však pre každú krajinu rovnaký.“

Jean-Marie Bruno konštatoval, že Francúzsko má veľké benefity z európskej poľnohospodárskej politiky, avšak pripomenul, že je aj jedným z najväčších prispievateľov do celého európskeho rozpočtu. Zároveň uistil ministra Jahnátka, že je aj zástancom toho, aby sa takéto rozdiely financovania nezvyšovali. Následne minister Jahnátek a veľvyslanec Jean-Maria Bruno prediskutovali otázky kvality a bezpečnosti potravín, pôsobenie francúzskych firiem v rezorte pôdohospodárstva, ako aj zámer ministerstva zvýšiť kontrolu a postihy pri nelegálnom dovoze potravín na Slovensko, či ochrany originality tradičných domácich výrobkov a registrácie ich značky.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood