Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Európska potravinová pomoc chudobným

12-01-2010

Európska komisia uverejnila koncom roku 2009 plán potravinovej pomoci pre najviac odkázané osoby na rok 2010. Program, ktorý bol pôvodne určený na distribúciu nadbytočných zásob poľnohospodárskych výrobkov („intervenčných zásob“) osobám v núdzi, sa v polovici 90-tych rokov 20. storočia upravil, aby za určitých okolností bolo možné doplniť intervenčné zásoby aj prostredníctvom ďalších nákupov na trhu.

Existujúce intervenčné zásoby (obilnín, cukru, sušeného mlieka, masla) z veľkej časti pokryli potreby plánu na rok 2010, takže nákupy na trhu boli nutné iba v obmedzenej miere. Na tento plán sa vyčlenil rozpočet vo výške 500 miliónov eur podobne ako v roku 2009. Komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer Boelová zdôraznila, že iba správnou realizáciou programu „sa dá dosiahnuť, aby sa konečné výrobky dostali naozaj tým, ktorí sú na to odkázaní.“

Potraviny pre najodkázanejšie osoby v Spoločenstve boli po prvýkrát bezplatne distribuované počas mimoriadne studenej zimy v roku 1986/1987, keď sa vzhľadom na naliehavosť situácie odovzdali nadbytočné poľnohospodárske výrobky charitatívnym organizáciam členských štátov, aby ich tie rozdali osobám v núdzi. Potom nadobudlo toto opatrenie trvalý charakter a jeho zdrojom sa stali intervenčné zásoby dnešnej únie.

Program umožňuje členským štátom uvoľniť verejné zásoby nadbytočných potravín a použiť ich ako potravinovú pomoc, lenže reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky od začiatku 90-tych rokov 20. storočia s cieľom znížiť intervenčné zásoby Spoločenstva prispela k tomu, že za určitých okolností sa povoľujú nákupy na trhu.

Dostupné množstvo intervenčných zásob stačilo v roku 2009 takmer úplne na pokrytie potrieb, takže nákupy na trhu boli nutné iba vo veľmi malej miere. Trvalé zníženie intervenčných zásob viedlo k vypracovaniu návrhu reformy programu, ktorá má zabezpečiť, aby sa program prispôsobil vývoju spoločnej poľnohospodárskej politiky. Rovnako ide o zvýšenie účinnosti v prípade najviac odkázaných osôb, ale táto reforma ešte nebola schválená Radou.

Pritom účasť členských štátov na programe je dobrovoľná a Komisia každý rok prijíma nový plán. Pomoc sa obyčajne poskytuje rôznym kategóriám osôb žijúcich v chudobe vrátane rodín v ťažkej situácii, starším ľuďom s nedostatočnými prostriedkami, bezdomovcom, zdravotne postihnutým osobám, deťom v ohrození, chudobným pracujúcim, migrujúcim pracovníkom a žiadateľom o azyl.

Tie členské štáty, ktoré majú záujem sa zúčastniť na programe, to ohlásia Komisii začiatkom každého roku a následne jej oznámia svoje potreby, pokiaľ ide o jednotlivé výrobky. Hoci je v EÚ v priemere najvyššia životná úroveň na svete, niektorí ľudia sa nedokážu samostatne postarať o svoju obživu. Podľa najnovších odhadov priemerne 17 percent populácie v únii žije pod hranicou alebo na hranici chudoby. Potravinová chudoba je definovaná tak, že si človek nemôže dovoliť vyvážené jedlo každý deň. Tento program pomoci je jedným z najstarších európskych verejných politík a slúži najchudobnejším európskym občanom.

Bližšie informácie je možné nájsť na http://ec.europa.eu/agriculture/markets/freefood/index_en.htm


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood