Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Kontrolný deň na farme v obci Staškovce – antraxová nákaza je pod kontrolou

19-11-2012

(Staškovce, 15.november 2012) - Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vo Svidníku Michal Zozuľák a generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Ján Vajs, uskutočnili kontrolný deň na farme v obci Staškovce, kde veterinári minulý týždeň diagnostikovali ochorenie antraxom u troch uhynutých kráv.

„Pri klinickej prehliadke sme zistili, že stádo, teda všetky ostatné zvieratá, sú klinicky zdravé, neprejavujú žiadne príznaky ochorenia, to znamená, že prvú fázu choroby sme zvládli. Stádo je uzatvorené na farme, bolo stiahnuté z pasienkov a riziko prenosu choroby na ďalšie stáda, či človeka, možno vylúčiť,“ uviedol Jozef Bíreš.

Michal Zozuľák zosumarizoval priebeh ochorenia a konštatoval: „Všetky veterinárne opatrenia, ktoré boli po objavení nákazy ihneď vydané, sa splnili a priebežne sa plnia. Antibiotická liečba, ktorá je nariadená, bola účinná, pretože od jej nasadenia nedošlo k žiadnemu úhynu a zvieratá sú klinicky zdravé. Od budúceho týždňa nastúpi vakcinácia u obidvoch stád. Zároveň sa potvrdilo pravidlo, aká veľmi dôležitá je súčinnosť medzi farmárom, súkromným veterinárnym lekárom a RVPS, pretože táto nákaza je svojou zákernosťou veľmi nebezpečná. Ak by sa odhalila neskôr, mohlo by dôjsť k veľkým stratám.“

„Stádo na farme, kde sa vyskytol antrax, vykazuje dobrú kondíciu. Starostlivosť, výživa i ošetrovanie, sú dobre zabezpečené. Výskyt antraxu je následok zrejme historický, pretože v blízkosti sa nachádzajú záhraboviská zvierat, ktoré po veľkých dažďoch vyplavili zárodky antraxu a spôsobili uhynutie zvierat,“ povedal Ján Vajs.

„Skúsenosti s antraxom máme, pretože  v letných mesiacoch 2010 sme mali vyhlásené tri ohniská na Giraltovsku. Čo ma však prekvapilo, je čas, respektíve poveternostné podmienky a lokalita, kde došlo k vzplanutiu súčasnej nákazy,“ uviedol ďalej Michal Zozuľák a pokračoval: „Boli to už nulové teploty, kedy došlo k nákaze a úhynu kravy, u ktorej sa potvrdil antrax a nepredpokladal som, že v takýchto podmienkach dôjde k vzniku ochorenia. Za podmienky vhodné na tvorbu antraxu, sa považuje počasie, keď je aspoň 16 stupňov Celzia.

Michal Zozuľák skonštatoval, že na Slovensku sa v minulosti nevyskytol antrax najmenej 50 rokov – až do roku 2010. Jeho objavenie dáva do súvislosti s globálnym otepľovaním a množstvom zrážok v danej lokalite, i s výskytom a nedostatočnou likvidáciou nakazených zvierat na mrchoviskách.

Chorobu antrax vyvoláva baktéria antracis. Väčšinou napadne zvieratá, ktoré s potravou prehltnú v pôde spiace formy baktérie - spóry. Spóry dokážu prežiť v pôde v latentnej podobe celé roky. Spóry antraxu môžu infikovať človeka cez porezanú alebo odretú pokožku, prostredníctvom konzumácie nakazeného mäsa alebo vdýchnutím. Najviac sú ohrození ľudia, ktorí pracujú s hospodárskymi zvieratami, alebo v odvetviach spracúvajúcich mäso a vlnu. Antrax nie je nákazlivý. Jediný spôsob, ako ním možno človeka nainfikovať, je vystaviť ho veľkému množstvu spór.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood