Facebook Statistics
Značka Kvality
Aktuálne - slintačka a krívačka v SR

Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva

Kreatín v kombinácii so silovým (odporovým) tréningom a zvýšenie svalovej sily: prehodnotenie zdravotného tvrdenia

03-03-2016

Po podaní žiadosti spoločnosti AlzChem AG o autorizácii zdravotného tvrdenia podľa článku 13(5) Nariadenia (ES) č. 1924/2006 cez príslušný orgán v Rakúsku, bol panel NDA požiadaný, aby vypracoval vedecké stanovisko o opodstatnení zdravotného tvrdenia týkajúceho sa kreatínu v súvislosti so silovým tréningom a zlepšenia svalovej sily.

Panel je toho názoru, že charakteristika kreatínu ako zložky potravín je dostatočná, a že zvýšenie svalovej sily je prospešným fyziologickým javom. Celkovo bolo žiadateľom poskytnutých 21 humánnych intervenčných štúdií a dve meta-analýzy, relevantných k zdravotnému tvrdeniu. Panel má za to, že z 11 štúdií nemôžno vyvádzať závery a poskytnuté meta-analýzy nemôžu slúžiť ako poklad pre vedecké opodstatnenie. Pri práci s podkladmi bral panel do úvahy to, že humánne intervenčné štúdie preukazujú účinok kreatínu konzumovaného v dávkach najmenej 3 g/deň pri pravidelnom, stredne intenzívnom silovom tréningu (3x za týždeň, po dobu niekoľkých týždňov) na svalovú silu dospelých ľudí vo veku 55 rokov. Účinok nebol pritom pozorovaný s rovnakými dávkami kreatínu, ktoré boli podávané na 1-týždennej báze len počas dní tréningu (3x za týždeň).

Panel sa tiež zameral na možný mechanizmus, ktorým by denná spotreba kreatínu v kombinácii so silovým tréningom mohla zvyšovať silu svalov. Panel dospel na základe predložených údajov k záveru, že bol potvrdený vzťah príčiny a následku spotreby kreatínu v kombinácii s tréningom odolnosti a zvýšením svalovej sily u dospelých ľudívo veku 55 rokov.

http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/scientific_output/files/main_documents/4400.pdf


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty financované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood