Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Magdaléna Lacko-Bartošová, štátna tajomníčka MPRV SR prijala zástupcov Slovenského zväzu záhradkárov

10-07-2012

Bratislava – 10. júl 2012 - Magdaléna Lacko-Bartošová, štátna tajomníčka MPRV SR prijala zástupcov Slovenského zväzu záhradkárov /SZZ/ – Ivana Hričovského, čestného predsedu, Eduarda Jakubeka, predsedu, Juraja Korčeka, tajomníka SZZ a Jána Keresteša, nositeľa zlatej medaily Svetovej organizácie duševného vlastníctva, ktorý je vrcholovým manažérom v potravinárskom priemysle a externým pedagógom.

Na úvod odovzdal Ján Keresteš štátnej tajomníčke unikátnu 1040-stranovú publikáciu Zdravie a výživa ľudí, ktorej je autorom spolu s kolektívom.  „ Do jej tvorby sa zapojilo sedem našich i zahraničných vysokých škôl. Snažili sme sa ňou odpovedať na zásadnú otázku, prečo na Slovensku zomiera 77 percent ľudí na dve ochorenia – kardiovaskulárne choroby a rakovinu a s tým spojené ďalšie symptómy, zhoršujúce zdravotnú kondíciu obyvateľstva. Tých problémov je mnoho, jedným z nich sú potraviny. Viac ako polovicu potravín dovážame, z toho  tretina je geneticky modifikovaná a naša genetická výbava je iná, ako v  potravinách, ktoré k nám dovážajú veľké reťazce zo zahraničia.“

Čestný predseda Ivan Hričovský predostrel zásadné a dlhodobé problémy záhradkárov na Slovensku. „Predstavujeme jednu veľkú rodinu – takmer 800 000 ľudí na Slovensku má nejakú záhradku.“

Predseda SZZ Eduard Jakubek pokračoval: „Na Slovensku, v dedinách a mestách chýbajú odborníci, ktorí by chodili do záhrad a sadov učiť ľudí štepiť, alebo rezať stromček. Tak ako majú farára, učiteľa, lekára - nech majú aj svojho záhradníka - odborníka, ktorý im pomôže v tejto oblasti. To je naša staronová myšlienka, ktorú by sme vám chceli ponúknuť v rámci rozvoja vidieka, tak ako to bolo pred dvoma rokmi - ľudia to potrebujú ako soľ a to aj v oblasti ako chovateľstvo, včelárstvo, bylinárstvo. Chceme ponúknuť našu energiu, vedomosti, skúsenosti, ktoré sú v nás. Nechceme len od vás brať peniaze, naopak, pridáme aj svoje, žiadame úzku spoluprácu. Ale nie je možné, aby sme za dva predchádzajúce roky nedostali z ministerstva žiadnu pomoc. Za pána Simona sa naši otcovia a dedovia museli v hrobe obracať od toho, že ministerstvo nechcelo ani trochu pomôcť našim ľudom. Pracujeme s deťmi, mládežou, so školami, organizujeme rôzne súťaže, školenia, vzdelávania. Som však presvedčený, že rozumné ministerstvo pomôže tejto veci...dávame do toho svoje peniaze, mnohokrát aj na úkor rodinného rozpočtu, dávame všetko čo je v nás. “

Tajomník Juraj Korček predstavil históriu i tradíciu záhradníčenia na Slovensku, ktoré siahajú až do roku 1796, v ktorom bola zaregistrovaná prvá písomná zmienka o prvom čerešníckom spolku na Slovensku, ktorý je považovaný za ich predchodcu. „Oslavujeme 55. výročie založenia Československého zväzu záhradkárov a ovocinárov na I. ustanovujúcom zjazde, ktorý sa konal sa 29.9.1957 v Prahe, sme členmi Európskej ligy záhradkárov. Pred dvadsiatimi rokmi sme pokrývali približne 45-50% spotreby ovocia a zeleniny na Slovensku, dnes sa to blíži k nule. Naša členská základňa mala 220 000 členov, dnes asi 80 000. Problémy s pôdou, s nájmom, výkupom, trhovými cenami až po zlé politické rozhodnutia, legislatívne opatrenia domáceho i európskeho charakteru postavili fenomén záhradkárstva na trhovú bázu a za posledné dva roky mu štát vôbec nepomohol – čo je európskou raritou!“

Štátna tajomníčka Magdaléna Lacko-Bartošová povedala: „Som rada, že ste prišli, že sa spolu rozprávame o zdravej výžive, ktorú som si zobrala pod patronát, chápem všetky vaše dôvody a sťažnosti, vítam vašu ponuku na spoluprácu, a môžem vás uistiť, že ministerstvo má záujem o ňu. Robíme na koncepcii rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a chcem, aby ste nám v tom pomohli, poskytli odborníkov a to aj z hľadiska zdravej výživy obyvateľstva. Ja hovorím, že zdravá výživa sa nemusí vždy zhodovať so záujmami potravinárstva. Chcem, aby sa sformovala skupina ľudí, ktorí pripravia na záver legislatívne návrhy a podnety, čo by sa malo robiť pre rozvoj vidieka, ako čerpať finančné prostriedky, čo podporovať a propagovať – či odbytové organizácie, výrobcov, sklady pre ovocie a zeleninu. Mrzí ma, že za posledné roky málo čerpáme prostriedky z európskych fondov – na to sú určené a musíme sa aktivizovať predovšetkým v tejto oblasti.“

Na záver obidve strany podporili myšlienku prinavrátenia významu a dôstojnosti výstavy Agrokomplex v Nitre, ktorá predstavuje „tradíciu dvoch generácii a podstaty slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva,“ ako uviedolJán Keresteš.

Na stretnutí sa zúčastnili aj Jana Vargová, riaditeľka a Mária Pohánková z odboru rastlinnej výroby MPRV SR.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood