Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík k zlej situácii na trhu s mliekom

16-02-2009

Dnes minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík v telefonickom rozhovore požiadal súčasného predsedu Rady ministrov pre poľnohospodárstvo EÚ českého ministra Petra Gandaloviča o okamžité konanie v prípade negatívne sa vyvíjajúcej situácii na trhu s mliekom. V súčasnosti sa likvidujú stáda kráv s trhovou produkciou mlieka. Za cenu 18 centov (5,40 Sk) za liter sa nevyplatí totiž vyrábať mlieko, keďže farmár musí doplácať na liter minimálne 0,07 centa (2 Sk).

Preto Stanislav Becík požiadal Petra Gandaloviča, aby neodkladne zvolal európsku Radu ministrov pre poľnohospodárstvo v ktorúkoľvek dennú, či nočnú hodinu. Zároveň Stanislav Becík odporúča, aby Petr Gandalovič predtým prerokoval s eurokomisárkou pre poľnohospodárstvo Mariann Fischel Boelovou otázku okamžitého zrušenia minimálnej prahovej hodnoty plnenia mliečnych kvót. Minimálna kvóta bola totiž v novembri 2008 na Rade ministrov pre poľnohospodárstvo zvýšená zo 70 na 85 percent. Zvyšovanie kvót bolo navrhnuté v období, keď nákupné ceny mlieka pokrývali výrobné náklady. V súčasnom období však môže priniesť likvidáciu chovov.

Slovenský minister pôdohospodárstva chce, aby sa stavy dobytka v extenzívnej forme výroby mlieka udržali pri znižovaní dojivosti. Stanislav Becík považuje takýto postup za jediné východisko. Zrušenie percentuálneho plnenia stanovenej minimálnej kvóty pomôže udržať stavy zvierat u jednotlivých chovateľov. Na Slovensku stavy kráv s trhovou produkciou mlieka dramaticky klesajú za posledných šesť rokov zo 450 tisíc kusov na 215 tisíc kusov ku koncu júla 2008. V súčasnosti už stavy klesli pod 200 tisíc kusov zvierat a trend rapídneho poklesu pretrváva. Stalo sa tak vďaka zle nastaveným systémovým opatreniam, ktoré jednostranne zvýhodňovali len pestovanie plodín na pôde a naopak, znevýhodňovali chovateľov hospodárskych zvierat.

Ďalej minister Stanislav Becík požiadal predsedu Rady ministrov pre poľnohospodárstvo Petra Gandaloviča o systémové riešenie intervenčného nákupu. Ten by mal byť postavený na úroveň reálnych cien pre spracovateľov a vychádzať by mal z nákladovej ceny s primeranou mierou rentability. Rovnako Stanislav Becík požiadal Petra Gandaloviča o riešenie spustenia vývozných náhrad s podporou dotácie EÚ pre odťaženie nadprodukcie, ktorá vznikla vďaka zvyšovania kvót pre jednotlivé členské štáty EÚ. Tá má totiž za následok súčasný stav, ktorý nakoniec doľahol v prvovýrobe na najťažšie zaťažené odvetvie, akým je práve chov kráv.

Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík zároveň ďakuje všetkým, ktorí veria, že túto dramatickú situáciu sa podarí vyriešiť na úrovni európskych ministrov a eurokomisárky. Ak sa slovenským farmárom podarí udržať stavy zvierat, minister Stanislav Becík bude aj naďalej hľadať všetky formy podpory farmárov v tomto odvetví. Podľa jeho vyjadrenia, v žiadnom prípade nepodporí podobný scenár v prípade chovu kráv s trhovou produkciou mlieka, akého sme boli svedkami pri pestovaní cukrovej repy. Pestovatelia cukrovej repy boli vtedy z nových členských krajín odškodnení za „tučné“ odstupné, ak prestali repu pestovať. Minister Stanislav Becík však zdôraznil, že je za to, aby EÚ postupovala proti všetkým členským štátom jednotne, a bol vylúčený protekcionizmus v akomkoľvek segmente poľnohospodárskeho odvetvia.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood