Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Ministri diskutovali o zonácii

17-03-2010

Dnes (17.3. 2010) sa stretli minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan (nominant ĽS – HZDS)ministrom životného prostredia SR Jozefom Medveďom, aby prerokovali pripomienky k zonácii TANAPu, resp. k materiálu Návrh nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovujú zóny Tatranského národného parku.

Predmetom diskusie bola najmä rozloha zón D, kde sa navrhuje II. stupeň ochrany prírody a podzón C, vymedzujúcich priestor pre rozvoj aktivít cestovného ruchu, s navrhovaným III. stupňom ochrany prírody s vylúčením niektorých zákazových činností, týkajúcich sa najmä pohybu návštevníkov po území. V predloženom návrhu zonácie tieto zóny predstavujú 3,11 % z územia TANAPu. Ide o časti územia národného parku, ktoré sú historicky najviac ovplyvnené činnosťou človeka, ako príklad môžeme uviesť Skalnatú dolinu, okolie Hrebienka, Mlynickú dolinu vo Vysokých Tatrách, resp. súčasné obce a ich okolie. Vzhľadom na túto skutočnosť, a v súlade so záujmami ochrany prírody, boli v zonácii navrhnuté predmetné zóny pre cestovný ruch. Rozvoj turizmu predstavuje v daných podmienkach najprijateľnejšiu socio-ekonomickú aktivitu tu žijúcich občanov SR. Preto bol rozsah zón konzultovaný aj s predstaviteľmi samosprávy dotknutých miest a obcí.

Na základe diskusie medzi ministrami a zástupcami príslušných rezortov bol identifikovaný stret záujmov, spočívajúci v nesúlade s predstavami o výmere navrhnutých zón. Po prerokovaní problematiky sa riešenie javí v priestorovej redukcii zón D a podzón C pre rozvoj cestovného ruchu. Tieto redukcie budú v rámci práve prebiehajúceho medzirezortného pripomienkového konania predmetom rozhovorov aj so zástupcami dotknutých miest a obcí. Možno predpokladať, že vo finálnom návrhu zonácie TANAPu, ktorý bude predkladať Ministerstvo životného prostredia SR do vlády SR, budú tieto zóny redukované v súlade s požiadavkami záujmov ochrany prírody, starostlivosti o les, ako aj so záujmami dotknutých miest a obcí o primeraný rozvoj turizmu v ich regióne.

„Obe zóny vnímame ako priestor pre uplatnenie trvalo udržateľného turizmu, ktorý považujeme za najoptimálnejšiu socio-ekonomickú aktivitu pre obyvateľov.“ – zhodli sa po rokovaní obaja ministri.

Proces zonácie oživil v novembri 2009 minister životného prostredia, keď inicializoval vznik medzirezortnej komisie pre zonáciu chránených území. Členmi komisie sú štátni tajomníci Ministerstva životného prostredia SR, Ministerstva pôdohospodárstva SR a Ministerstva hospodárstva SR a pracovníci odborných organizácií v gescii príslušných ministerstiev.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood