Facebook Statistics
Značka Kvality
Aktuálne - slintačka a krívačka v SR

Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva

Ohrozené druhy v environmentálnych hodnoteniach rizika

05-02-2016

Úrad EFSA vykonal environmentálne hodnotenie rizika (ERA) pre jednotlivé potenciálne záťažové faktory ako sú napríklad prípravky na ochranu rastlín, geneticky modifikovaných organizmy a prídavné látky do krmív a rovnako taj aj pre invazívne druhy, ktoré sú škodlivé pre zdravie rastlín. Predložené hodnotenia ERA sa zameralo predovšetkým na šírenie uvedených potenciálnych faktorov (stresorov) v zmysle poľnohospodárstva pričom zohľadnilo aj vplyv na širšie okolie. Organizácia WWF (The World Wildlife Fund) uverejnila zoznam atribútov hrozieb, ktoré prispievajú k poklesu populácií zvierat a to nasledovne: 37% - z vykorisťovania (rybolov, lov, atď), 31% - zmeny v lokalite, 13% - straty prirodzeného prostredia, 7% - zmeny klimatických podmienok a iba 5% - z invazívnych druhov, 4% - zo znečistenia a 2% - z choroby.

V predloženom vedeckom stanovisku zhromaždil Vedecký výbor doterajšie vedecké poznatky týkajúce sa rozsahu pokrytia ohrozených druhov v súčasných schémach ERA, ktoré patria do pôsobnosti úradu EFSA. Právny základ a príslušné ekologické a biologické charakteristiky, ktoré boli použité na klasifikáciu ohrozených druhov sú v procese skúmania. Charakteristiky, ktoré určujú zraniteľnosť ohrozených druhov sa momentálne prehodnocujú. Z dôvodu nedostatočných údajov o účinku a expozície pre väčšinu ohrozených druhov je spoľahlivosť použitých dát z iných druhov kľúčovou otázkou pre ich ERA. Uvedený problém a ostatné neistoty sú diskutované v rámci kontroly pokrytia ohrozených druhov v súčasných programov ERA.

Prípadné nástroje ako sú napríklad modelovanie populácie a krajiny a tzv. trait-based approach pre rozšírenie pokrytia ohrozených druhov sa skúmajú v súčasných programov ERA.

Viac informácii nájdete na dole uvedenom odkaze na stránku úradu EFSA:

Link na web EFSA – publikácia:
Coverage of endangered species in environmental risk assessments at EFSA:

http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4312

Prílohy (dokumenty na stiahnutie)



Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty financované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood