Facebook Statistics

Poslanci schválili štátny rozpočet, deficit klesne na 3,8 miliardy eur

08-12-2010

Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes definitívne schválili štátny rozpočet na budúci rok, ktorého deficit klesne z tohtoročných 4,54 miliardy eur na 3,81 miliardy eur.

Celkové príjmy štátu dosiahnu v budúcom roku 13,15 miliardy eur a výdavky 16,96 miliardy eur. Rozpočet bol schválený za prítomnosti premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) a všetkých členov vlády. Najdôležitejší zákon roka v záverečnom hlasovaní podporilo 78 zo 147 prítomných poslancov, proti bolo 69 zákonodarcov. Podľa očakávaní podporili rozpočet iba koaliční poslanci a odmietla ho celá opozícia, ktorej neprešiel ani jeden zo siedmich pozmeňovacích návrhov. Chceli nimi presmerovať okolo 200 miliónov eur, kapitolu rezortu pôdohospodárstva napríklad navrhovali navýšiť o 50 miliónov eur na úkor rozpočtu ministerstva obrany. Priamo v pléne prešiel rozpočet malými zmenami z dielne koaličných poslancov. Vďaka nim sa aj mierne znížil plánovaný schodok z 3,83 miliardy eur na 3,81 miliardy eur. Dôvodom bolo aj zakomponovanie výberu novej dane z emisných kvót, ktorej výnos sa očakáva na úrovni viac ako 96 miliónov eur. Väčšina z týchto peňazí, takmer 60 miliónov eur prejde ako rezerva do kapitoly Všeobecná pokladničná správa. O 8,21 milióna eur sa znížil rozpočet rezortu dopravy, ktorý vedie Ján Figeľ (KDH). Dôvodom je, že časť poslancov hnutia minulý týždeň nepodporilo zvýšenie spotrebnej dane z piva a podľa koaličnej dohody malo takto spôsobený výpadok príjmov rozpočtu vykryť niektoré z ministerstiev v pôsobnosti KDH. Oproti pôvodnému návrhu sa znížia aj výdavky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, a to o 1,7 milióna eur. Dôvodom sú prijaté úsporné opatrenia rezortu. Viac naopak dostane Kancelária prezidenta SR aj Kancelária NR SR. V prvom prípade sa príjmy navýšia o 300.000 eur, v tom druhom o 2,3 milióna eur.

Rozprava k rozpočtu trvala takmer dva dni a počas nej ho opoziční poslanci podrobili ostrej kritike. Podľa exministra financií Jána Počiatka (Smer-SD) obsahuje budúcoročný rozpočet viaceré riziká. Najdôležitejším faktom však podľa neho je, že konsolidáciu verejných financií zaplatia občania, nie vláda. "Súčasná vláda vôbec nevie šetriť na strane výdavkov, čoho dôkazom je predkladaný rozpočet. Konsolidáciu zaplatia občania cez vyššie dane, tí zaplatia osemkrát viac ako vláda ušetrí," podčiarkol. Systém nastavenej konsolidácie zodpovedá podľa exministra pravicovému videniu sveta. "Odsunie sa obrat v trende zamestnanosti, zastaví sa rast životnej úrovne," avizoval. Porastú totiž ceny, čo sa dotkne najmä nízkopríjmových skupín obyvateľstva. Zvýšením cien sa zníži domáca spotreba. "Tá spotreba, ktorá je potrebná pre zdravý ekonomický rast a rast zamestnanosti," dodal. Súčasný minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) rozpočet v parlamente obhajoval. "Konsolidačné úsilie vo výške 2,5 % je pripravené tak, že nezadusí slovenskú ekonomiku," reagoval na výhrady opozície. Zároveň poprel Počiatkove tvrdenia, že konsolidáciu zaplatí najmä občan. Na úsilí ozdraviť verejné financie sa totiž bude štát podieľať 60 %, zvyšných 40 % sa získa zvyšovaním daní a rastom hrubého domáceho produktu (HDP). Šéf rezortu financií tiež zdôraznil, že budúcoročný rast cien, ktorý je zapríčinený aj niektorými opatreniami vlády, by sa mal vykompenzovať rastom reálnych miezd. Ceny vzrastú v rozmedzí 3 % až 3,7 %, z čoho vplyv rastu spotrebných daní je približne na úrovni 1 %. Platy by sa mali tiež podľa odhadov rezortu financií zvýšiť o viac ako 3 %.

Podľa rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, ktorý dnes parlament vzal na vedomie, by sa mal celkový verejný deficit v budúcom roku znížiť z tohtoročných 5,1 miliardy eur na 3,4 miliardy eur, a to pri príjmoch 23,3 miliardy eur a výdavkoch 26,7 miliardy eur. Schodok verejných financií by tak mal postupne klesať z tohtoročných 7,8 % HDP na 4,9 % v budúcom roku a 3,8 % v roku 2012. V roku 2013 by sa mal už dostať na úroveň 2,9 % HDP, teda pod 3-% hranicu stanovenú európskymi rozpočtovými pravidlami. V snahe znížiť tohtoročný takmer 8-% deficit na 4,9 % v budúcom roku pripravila vláda balík konsolidačných opatrení v celkovej sume 1,75 miliardy eur. Získať ich chce úsporou výdavkov v objeme viac ako 980 miliónov eur a zvýšením príjmov na úrovni 770 miliónov eur.

Zdroj: TA SR


AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood