Facebook Statistics
Značka Kvality

Archív tlačových správ

Reakcia MPRV SR na články SME zo 14.12.2015: Nižšiu DPH dostanú len vybrané chleby

15-12-2015

Článok pani Kušnírovej v dnešnom SME  ukázal v plnej nahote, ako nekompetentný novinár, alebo novinár pracujúci na objednávku, dokáže urobiť z pomerne jednoduchej a jasnej veci  priam fatálny problém. Okrem množstva nesprávnych informácií  je článok zmeskou dohadov a špekulácií, z ktorých normálny spotrebiteľ musí mať dojem, že žiaden chlieb na pulte nebude mať zníženú DPH. Pri rozhodovaní o výbere potravín, na ktoré sa bude vzťahovať znížená DPH bola pri pekárskych výrobkoch od začiatku jasná voľba, ktorá preferovala čerstvý chlieb, ktorý je zárukou výroby domácich slovenských pekárov a vie byť na pult dodaný  aj niekoľkokrát denne. V slovenskej legislatíve je čerstvý chlieb definovaný presne a je zaujímavé, že pokiaľ neprišla znížená DPH, tak nikto, či výrobcovia alebo obchodníci  s jeho zaradením nemali problém. Aby sme predišli akýmkoľvek nezrovnalostiam vo výklade v podstate jasnej legislatívy, stretli sme sa viackrát s výrobcami a obchodníkmi, aby sme našli a vylúčili všetky možné nedorozumenia.  Predmetné usmernenie, ktorému rozumejú všetci  okrem pani redaktorky, pripomienkovali obidva pekárske zväzy na Slovensku, ktoré združujú nielen malých, ale  aj veľkých pekárov – ktorí by podľa článku mali mať s distribúciou čerstvého chleba problém. Mimochodom, nepoznám pekárne, ktoré by mali centrálne sklady. Navyše sme otázku časového limitu konzultovali s viacerými zástupcami obchodných systémov a veľkoobchodu, ktorí deklarovali, tak ako je to aj v článku uvedené, že s týmto časovým limitom nemajú problém. Takže komentár pani Ragačovej  „Dobre zabalené chyby“  o tom, že „najhoršie je, ak sa zákonodarcovia odmietnu poradiť s ľuďmi, ktorí sa v problematika ako- tak vyznajú“ považujeme za ohováranie, ktoré chcelo byť vtipným komentárom. Rozhodne by som sa však čudovala obchodníkom, ktorí by podľa pani redaktorky  chceli obchádzať zákon ( podotýkam že usmernenie nemá žiadnu právnu záväznosť) a zdržiavali by čerstvý chlieb na sklade tak dlho, aby nemohol mať  zníženú sadzbu DPH. Po prečítaní tejto myšlienky musíme nutne skonštatovať, že absurdná konštrukcia pani redaktorky by znamenala popretie všetkých záväzkov, ku ktorým sa obchodníci zaviazali, či už spoločensky, alebo formálne v Memorande o spolupráci pri uplatňovaní zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny.

Ing. Zuzana Nouzovská             
generálna riaditeľka                
Sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR

 

Toastový či slnečnicový? Pozrite sa, na ktorý chlieb bude nižšia DPH
[sme.sk; 14/12/2015; Michaela Kušnírová ; Zaradenie: Slovensko]

Lacnejší bude len čerstvý chlieb, teda taký, ktorý sa do 24 hodín od upečenia dostane na pulty obchodov. Nižšiu DPH bude mať len čerstvý chlieb. (Zdroj - SME/Tibor Somogyi)

Znížená 10-percentná sadzba dane z pridanej hodnoty nebude platiť na všetky potraviny, ktoré Smer zaradil do zoznamu.
Niektoré druhy chlebov ľudia lacnejšie nekúpia. Podľa usmernenia, ktoré začiatkom mesiaca zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva, platí nižšia daň len na čerstvý chlieb.
Dôležité v tomto prípade je, kedy ho obchodníci vyložia na pult. Ak to stihnú do 24 hodín od upečenia, musia chlieb predávať s 10-percentnou DPH. A to aj v prípade, ak by chlieb ležal na pulte aj tri dni.Príliš mnoho ak. Ak však chlieb vyložia na pult po 24 hodinách od upečenia, bude už s vyššou 20-percentnou DPH.Môže sa teda stať, že lacnejší balený chlieb ľudia v obchode nenájdu. Na rozdiel od nebaleného má záruku až tri dni, a teda nie je problém, ak sa na pulty dostane neskôr.Podľa výkonného riaditeľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Bohumíra Saba sa napríklad toastový chlieb bude určite predávať drahšie. Má totiž dlhú trvanlivosť.

Pri ostatných balených chleboch, ako sú napríklad bevit či slnečnicový chlieb, to bude záležať na viacerých faktoroch.Po upečení musí chlieb pred balením ešte niekoľko hodín chladnúť, tmavé a ťažšie chleby dlhšie ako biele.Pri dodávkach od lokálnych malých pekárov by podľa hovorcu veľkoobchodu Metro Martina Jaroša s časovým limitom nemal byť problém.Ak však obchody nakupujú od veľkých pekární, ktoré majú centrálne sklady, 24-hodinový limit nemusia stihnúť. Rovnako sú na tom aj zahraničné pekárne.Problémy s čerstvým baleným chlebom môžu byť aj cez víkend či po ňom, keď do predajní príde chlieb s dátumom balenia starším ako 24 hodín.Okrem toho môžu obchodníci, ak budú chcieť, opatrenie aj obchádzať. Stačí, keď si v sklade podržia chlieb dlhšie a vyložia ho až po uplynutí lehoty na nižšiu DPH.

Ako chce štát kontrolovať, či obchodníci správne predávajú chlieb za nižšiu daň a neobchádzajú vyhlášku, finančná správa nepovedala. Jej hovorkyňa Patrícia Macíková odkázala na ministerstvo pôdohospodárstva.

"Výrobcovia, ako i obchodníci jasne vedia určiť, ktorý chlieb je čerstvý. Podľa označenia a podľa dodávateľských zmlúv. Kontrola bude prebiehať tak ako doteraz s dôrazom na moment, či sa znížená DPH uplatňuje na chlieb, ktorý bol dodaný ako čerstvý so zohľadnením jeho lehoty spotreby," odpovedal nám na otázku kontroly hovorca ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala.

Ani dopekaný chlieb nezlacnie. Podľa ekonómky Pekárne Bánov Martiny Bírešovej sa však nedá presne na minútu určiť, či bol chlieb na pult vyložený do 24 hodín od upečenia, alebo neskôr.Komplikáciou pri predaji môže byť aj to, ak predajcovia vyložia na pult dva rovnaké druhy chlebov. Jeden starší viac ako 24 hodín a druhý v limite.Ako by v takom prípade obchodníci postupovali, nevedel do uzávierky nikto povedať.Viceprezidentka Slovenskej komory daňových poradcov Alica Orda–Oravcová si myslí, že mnohé obchody by v takom prípade predávali všetky chleby s vyššou daňou.

Nižšia DPH nebude platiť ani na chlieb, ktorý obchodníci dopiekli.

"Znížená sadzba dane sa nevzťahuje na chlieb, ktorý bol vyrobený dopečením z predpečeného chladeného alebo zmrazeného polotovaru," napísalo ministerstvo v usmernení. Dopekané pečivo by ľudia mali spoznať ľahko.Obchodníci majú povinnosť ho označovať, informácia je uvedená spravidla drobným písmom na cenovke alebo lístku so zložením. Zákazníci tak od januára budú musieť hľadať, ktorý chlieb je dopečený a drahší a ktorý je lacnejší a mal by mať nižšiu cenu.

Veľa zbytočného chaosu. Otázka zníženej sadzby DPH na čerstvý chlieb bola podľa ministerstva predmetom viacnásobných rokovaní. Obchodníci, pekári a vláda si museli vyjasniť, čo presne chápať pod pojmom čerstvý chlieb.Aj napriek tomu mali niektorí pekári v posledných dňoch problém so zníženou sadzbou dane. Zoznam druhov lacnejších chlebov zverejnilo ministerstvo len začiatkom tohto mesiaca. Pekárne si však s odberateľmi nedohadujú ceny zo dňa na deň, ale týždne či mesiace dopredu.

Podľa Oravcovej očakávali informácie skôr a niektoré nie úplne presne definované pojmy im spôsobili problémy.Riaditeľ pekárne Gros Miroslav Božek z Kežmarku hovorí, že ich pekáreň už dodávateľom poslala zoznam výrobkov s nižšou daňou. Ceny, za ktoré chlieb obchodom predávajú, však neznižovali. "Pekárne na tom v súčasnosti na Slovensku nie sú finančne dobre," hovorí.Dodáva, že zníženie sadzby im nijako nepomôže.

Vyvracia tým slová ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý pred časom tvrdil, že nižšia sadzba pomôže aj prvovýrobcom.

Dobre zabalené chyby
[sme.sk; 14/12/2015; Katarína Ragáčová ; Zaradenie: Redakčné]

Napísať dobrý zákon, vyhlášku alebo usmernenie, jednoducho čokoľvek, čím by sa mali ľudia, inštitúcie, firmy a štát riadiť, nie je jednoduché. Najhoršie je, ak sa zákonodarcovia odmietnu poradiť s ľuďmi, ktorí sa v problematike ako-tak vyznajú. A presadia si svoje.

Aj preto sa môže stať, že od nového roka formálne bude patriť balený chlieb medzi potraviny, na ktoré má dať obchodník nižšiu daň z pridanej hodnoty. Prakticky to však nebude možné. Prečo? Ministerstvopôdohospodárstva totiž vydalo usmernenie, že nižšiu – 10-percentnú DPH – môže mať iba chlieb, ktorý od upečenia stihli obchodníci vyložiť na svoje pulty do 24 hodín. Čo u veľkých pekárov a vo veľkých prevádzkach, ktoré pečú alebo predávajú tony chleba, môže byť problém.

No a zasa obchodníci môžu mať veľký problém vysvetliť registračnej pokladnici, že zákazník si síce kupuje balený chlieb bevit – ten istý, ktorý si predchádzajúci zákazník kúpil so zníženou daňou, lebo siahol na chlieb, ktorý predavači stihli vyložiť, kým zem obehla okolo slnka –, ale on už nestihol siahnuť na chlieb, ktorý pristál na pulte v predpísanom časovom limite. A teda mu má pokladnica narátať vyššiu daň z pridanej hodnoty.

Môžeme však dúfať, že si tvorcovia zo Smeru priznajú chybu a stihnú ju napraviť skôr, ako sa ohlási nový rok, od ktorého má byť nižšia DPH realitou.
Tak ako sme dúfali, že si chybu prizná napríklad smerák Róbert Madej. Podľa našich informácií z viacerých zdrojov bol v prezidentskej kancelárii lobovať, aby prezident Kiska nepodpísal "bullshit" v zákone o spotrebiteľských úveroch, ktorým Smer zakázal predaj na splátky, lízing a refinancovanie úverov. Pretože ani Madej nemohol myslieť vážne, že znemožní alebo aspoň výrazne sťaží požičiavanie peňazí voličom Smeru. Smer dostal šancu dopísať vetu do zákona tak, aby dobré veci, ktoré fungovali, mohli fungovať aj naďalej.

Skúsi opraviť aj hlúposť, vinou ktorej možno budeme kupovať balený chlieb s vyššou daňou?


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood