Facebook Statistics
Značka Kvality

Signalizačné správy

Signalizačná správa ÚKSÚP na obdobie 15. - 21. 4. 2011

13-04-2011

Na hruškách je významných škodcom méra hrušková, prípadne méra ovocná. Cicaním a infikovaním svojimi slinami môžu spôsobiť skorý opad listov, prípadne až opad plodov. V prípade premnoženia spôsobujú silné poškodenie listovej plochy a celkovej vitality stromov, čím môžu po viacročnom pôsobení úplne zdecimovať mladšie i staršie výsadby. Zároveň treba konštatovať ich obťažnú reguláciu aj chemickými prípravkami, čím sa ich riešenie stáva veľmi zložitým. Jediným povoleným prípravkom, aj to iba do 31.5.2011, je Nomolt 15 SC. Ošetruje sa ihneď po odkvitnutí stromov a potom o 2 týždne. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s dostatočným účinkom aj proti méram. Netreba zabúdať ani na prirodzených nepriateľov mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú ich dôležitým regulátorom početnosti.

Z drobného ovocia upozorňujeme americkú múčnatku egreša. Najväčšie škody spôsobuje na plodoch, ktoré sú nevzhľadné a majú nepríjemnú chuť. Skoro a silne napadnuté plody sa vôbec nevyvíjajú a zasychajú. Vyhovuje jej predovšetkým teplé počasie a vyššia alebo striedavá vlhkosť vzduchu. Optimálne teploty sú v rozmedzí 20-22oC. Šírenie podporujú vhodné teploty, dažďové prehánky, rosy a hmly. Výskyty naopak obmedzujú trvalejšie dažde a nízke alebo príliš vysoké teploty v spojení s nízkou vzdušnou vlhkosťou. Významné pre obmedzenie choroby sú preventívne opatrenia, napr. výber vzdušných lokalít, vhodný, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, najmä neprehnojovanie dusíkom a správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov. Najdôležitejší je však výber odrody! Medzi odolné odrody patria napr. červenoplodé Rokula, Rolanda a Hinnonmaki Rod, bieloplodé Invikta a Rixanta, stredne odolné Strážov, Chryso a pod. Náchylné až veľmi náchylné sú napr. Bílý nádherný, Citrónový obří, Produkta, Roman, Šolcova naděje, Zlatá figa a pod. Silne ohrozené výsadby s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť pred kvitnutím (teraz už len vo vyšších polohách) prípravkom Discus. Ďalšie ošetrenie sa odporúča ihneď po odkvitnutí, prípadne pri pokračujúcich vhodných podmienkach možno ošetriť ešte dvakrát. Počet ošetrení a interval medzi nimi (10-14 dní) sa určuje podľa konkrétneho infekčného tlaku a šírenia choroby. Maximálne sa teda ošetruje 4-krát, raz pred kvetom a 3-krát po odkvitnutí. Nakoľko je povolený iba jeden prípravok, počet ošetrení by nemal presiahnuť 4 za sezónu, pretože už pri 2-3 ošetreniach je riziko vzniku rezistencie. Preto trvalým riešením je iba výber odrody, pravidelné viacročné sústavné ošetrovanie takmer určite vyústi do vzniku rezistencie choroby voči používanému prípravku. V každom prípade treba dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov. Plody s viditeľnými príznakmi je najlepšie mechanicky odstrániť, ani chemický zásah už nezníži ich napadnutie.

Koncom apríla až začiatkom mája býva pravidelne pozorované rojenie múch mínerky pórovej, ktorá poškodzuje hlavne cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby. Účinné je prikrývanie porastov pred začiatkom rojenia netkanými textíliami, ktoré treba vykonať približne do polovice apríla, a to najmä preto, lebo na chemickú ochranu nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na m2. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 cm. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri jarnej generácii mínerky to býva najskôr v druhej polovici mája.

13.4.2011
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR Bratislava


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood