Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 6.7.2007
Poľné plodiny
V porastoch kukurice sú hlásené slabé výskyty skočky obilnej a cikádky žltosivej. Skočka obilná je 1,5 – 1,8 mm dlhá, má kovovo lesklý štít, čierne krovky s dvoma pozdĺžnymi pásikmi. Spôsobuje typické žery na listoch vo forme pozdĺžnych okienok medzi žilnatinou, pričom pokožka listov na rube zostáva neporušená. Samičky kladú vajíčka 1 – 4 cm hlboko do pôdy. Larvy sa živia korienkami rozličných kapustovitých rastlín. Pozvoľna sa začína zvyšovať početnosť kukuričiara koreňového v kukurici.
Niektoré porasty slnečnice sú napadnuté plesňou slnečnice. Pôvodcom choroby je huba Plasmopara halstedii. Vytvára svetlozelené alebo chlorotické škvrny na líci listov. Škvrny postupujú pozdĺž žilnatiny alebo medzi ňou rôznym smerom od bázy k vrcholu. Na rube listov sa tvorí biely hubový povlak sporangioforov, ktorý sa za vlhkého počasia objavuje aj na líci listov. Huba najskôr napáda dolné listy. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste, často dosahujú len 1/5 – 1/3 výšky zdravých rastlín. Listy sú skučeravené. Nakazená stonka je zhrubnutá, obyčajne iba s jedným vzpriameným úborom. Ak sa vytvoria ďalšie úbory, sú väčšinou nevyvinuté. Veľmi napadnuté rastliny odumierajú. Parazit prezimuje v pôde na zvyškoch napadnutých rastlín. Na jar sa korene klíčiacich rastlín nakazia zoospórami. Mycélium prerastá do stonky a rastie smerom k vegetačnému vrcholu. Druhotná nákaza nastáva počas vegetácie sporangiami. Huba sa prenáša aj osivom. U nás huba spôsobuje najväčšie škody na južnom Slovensku. Ochrana spočíva v dodržiavaní osevného postupu, v odstraňovaní napadnutých zvyškov rastlín po zbere a v hlbokej orbe.
V porastoch ľanu spôsobuje škody strapka ľanová. Samička je dlhá približne 1 cm, samček je o niečo menší. Je tmavosivej až čiernej farby, tykadlá sú päťčlánkové. Krídla sú akoby veľmi zadymené, na okraji strapkaté. Vajíčko má obličkovitý tvar a je priezračné. Strapka ľanová škodí iba na ľane. Prezimuje imágo hlboko v pôde. Má jednu generáciu do roka. Imágo aj larva škodia intenzívnym cicaním na výhonkoch, v listových pošvách a základoch mladých kvetov. Najväčšie škody spôsobuje na neskoro siatom ľane, pri ktorom po zničení vegetačného vrcholu nastáva značné rozkonárovanie, čím vlákna strácajú technologickú hodnotu. Vrcholy ľanu usychajú a zafarbujú sa do hrdzavohneda. Napadnuté kvetné puky odumierajú, preto sa úrody semena znižujú. Pri chemickej ochrane proti skočke ľanovej je možné požiť Vaztak 10 EC, Karate 2,5 WG alebo Karate Zeon 5 SC.
V porastoch zemiakov je hlásený výskyt koreňomoru ľuľkového. Koreňomor ľuľkový spôsobuje vločkovitosť zemiakov. Okrem zemiakov huba napáda okolo 500 druhov rastlín. Napadnutie zemiakov sa prejavuje rozlične. Na povrchu hľúz v čase vegetácie sa vytvárajú hnedočierne kôpky (vločky) rozličnej veľkosti pripomínajúce kúsky hliny alebo humusu, skladajúce sa z husto spletených, olivovohnedých hubových vláken, ktoré vytvárajú skleróciá. Na dozrievajúcich hľuzách môžu vznikať sivohnedé škvrny, pod ktorými pletivo dužiny černie. Vločkovitosť sa niekedy v praxi zamieňa s prašnou chrastavitosťou. Na jar po vysadení hľúz sa na klíčkoch objavujú hnedé až čierne škvrny, pod ktorými klíčky zahnívajú a odumierajú. Neskôr v čase vegetácie sa na podzemných častiach stoniek a koreňových výbežkoch tvoria hnedé škvrny, jazvy alebo trhliny. Na rastline je možno vidieť lyžičkovité skrúcanie sa horných listov, žltnutie alebo fialovenie a zakrpatievanie rastliny. Na konci vývoja rastlín huba vytvára na bazálnej časti stoniek špinavobiele až sivozelené povlaky.
Ošetrenie zemiakov proti plesni zemiakovej je aktuálne v okolí Žihárca, Beluše, Prievidze, Bardejova, Jakubovian, Medzilaboriec, Orechovej, Stropkova, Trebišova, Čaklova a v oblastiach s vysokým úhrnom zrážok, výskytom hmiel a v blízkosti vodných tokov. Neošetrujú sa zemiaky, ktoré budú pozbierané do 20 júla. Porasty sadivových zemiakov je potrebné stále ošetrovať proti vektorom vírusových chorôb.
Ošetrenie viniča proti múčnatke je aktuálne na celom území západného Slovenska, v oblasti Dolných Plachtiniec, Rimavskej Soboty, Košíc, Michaloviec, Rožňavy a Vysokej nad Uhom. Predpoklad šírenia botrytídy je v okolí Žihárca, Košíc, Moldavy nad Bodvou, Orechovej a Somotora.
Zelenina
Kapustovú zeleninu môžu značne poškodiť listožravé húsenice. Jedná sa najmä o mlynárika kapustového a moru kapustovú, zriedkavo aj o moru kelovú. Na malých plochách pomôže aj mechanická likvidácia nakladených vajíčok alebo zber húseníc. Proti mlynárikovi sú povolené prípravky Biobit WP a XL, Dimilin 48 SC a Nomolt 15 SC, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc. V neskoršom štádiu mladých húseníc sú proti mlynárikovi a more súčasne povolené Decis EW 50 a Decis 25 Flow, Karate Zeon 5 SC, Pyrinex 25 ME, Spintor, Steward a Vaztak 10 EC a 10 SC. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Pri výbere prípravku treba uprednostniť tie, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc, pretože tieto neničia významného prirodzeného nepriateľa trichogramu hnedú (Trichogramma evanescens), ktorý poškodzuje vajíčka mnohých druhov motýľov.
Ovocné dreviny
Ďalej upozorňujeme na obaľovačov na ovocných stromoch. V oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky môžme v období od 10. do 14. júla ošetriť proti druhej generácii obaľovača slivkového prípravkami Decis EW 50, Decis 25 Flow, Zolone EC a Calypso 480 SC, ale iba vtedy, ak sme predtým nepoužili prípravky proti vyvíjajúcim sa húseniciam vo vajíčkach. V tom istom termíne možno zasiahnuť aj proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate Zeon 5 SC a Zolone EC. V oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce je obdobím na tieto 2 ošetrenie 13. až 18. júl. V ostatných oblastiach do nadmorskej výšky 600 m.n.m. možno v období 13. až 16. júla ešte úspešne použiť proti obaľovačovi slivkovému prípravky Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC. Ošetrenie proti druhej generácii obaľovača jablčného je pre najteplejšie oblasti aktuálne v období od 12. do 15. júla prípravkami proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC.