Facebook Statistics
Značka Kvality
Aktuálne - slintačka a krívačka v SR

Sekcia pôdohospodárskej politiky a rozpočtu

Zhoršujúca sa situácia na trhu s bravčovým mäsom a mliekom v EÚ

16-02-2016

(Brusel, 15. február 2016) V centre pozornosti ministrov poľnohospodárstva členských krajín Európskej únie (EÚ)  bola zhoršujúca sa situácia na trhu s bravčovým mäsom a mliekom. Slovensko na rokovaniach zastupovala štátna tajomníčka Ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Magdaléna Lacko-Bartošová.

Situácia v sektore mlieka je napätá aj na Slovensku

Zrušenie kvót výroby mlieka EÚ negatívne ovplyvnilo hospodárske výsledky prvovýrobcov.  Európa už niekoľko mesiacov pociťuje prudký pokles cien a situácia je napätá aj na Slovensku. Niektoré členské štáty vidia riešenie v určitej forme regulácie produkcie, k čomu sa pripojilo aj Slovensko, uviedla štátna tajomníčka agrorezortu. Na slovenský trh sa dostáva veľké množstvo mlieka z ostatných krajín EÚ, čo môže viesť k ohrozeniu celého sektora. Negatívna situácia vyústila do ochranných opatrení niektorých spoločností, ktoré prijali obmedzenia dodávok mlieka, čo môže spôsobiť vážne ohrozenie mechanizmu voľného trhu. Slovensko preto požiadalo Komisiu, aby prijala účinné opatrenia ešte predtým, ako sa situácia stane neodvratnou. Francúzsko prezentovaným memorandom navrhlo, aby Európska komisia konala neodkladne a prijala krátkodobé opatrenia akými sú dočasné zvýšenie intervenčnej ceny, zavedenie mimoriadnych opatrení na propagáciu, a to ako na vnútornom trhu, tak aj voči tretím krajinám a vytvorenie možnosti európskych vývozných úverov na podporu vývozu. Komisia prisľúbila delegáciám, že sa bude zaoberať otázkou vývozných úverov a transparentnosťou v potravinovom reťazci. Rozvinúť plánuje memorandum s Európskou investičnou bankou, nástroje chce využiť pri riešení tejto krízy, podrobnejšie opatrenia predstaví počas marcovej Rady. 

Riešenie krízy v sektore ošípaných

Pri riešení krízy v sektore bravčového mäsa je určujúcim faktorom opätovné otvorenie ruského trhu, možnosti vývozu do iných krajín, ako aj dlhodobé štrukturálne opatrenia. „Slovensko požiadalo Komisiu o vyčlenenie finančných prostriedkov, ktoré by následne boli formou priamej podpory poskytnuté producentom ošípaných“, zdôraznila na brífingu Lacko-Bartošová. Viaceré krajiny počas zasadnutia požadovali opätovné spustenie súkromného skladovania bravčového mäsa, ktoré však Slovensko nevyužívalo. 

Na záver rokovania Slovensko podporilo stratégiu pre dlhodobé smerovanie poľnohospodárskeho výskumu a spolu s ďalšími krajinami vyzvalo Komisiu na vytvorenie podmienok pre lepšie čerpanie prostriedkov prihliadajúc na špecifiká regiónu strednej a východnej Európy.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty financované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood