Lesnícke a drevárske múzeum
Názov: Lesnícke a drevárske múzeum, LESY Slovenskej republiky, štátny podnik
Adresa: Zvolen 960 01, Nám. SNP 22/33
Telefón: +421 45 53 21 886
email: [email protected]
Web: www.ldmzvolen.sk
Múzeum reprezentujú dve špecializácie - lesnícko-drevárska a regionálna tematika Zvolena. Celoslovenská dokumentácia lesníctva a drevárstva začala založením Lesníckeho múzea v Bratislave v r. 1927 ako súčasti Zemědělského muzea. Mestské múzeum vo Zvolene vzniklo v roku 1942. Súčasné Lesnícke a drevárske múzeum nadviazalo, spojením oboch zložiek v roku 1992, na svoje predchádzajúce pôsobenie vo Zvolene i v Bratislave. Vývoj múzea do jeho dnešnej podoby sa zavŕšil v roku 2008, odkedy je súčasťou štátneho podniku LESY Slovenskej republiky.
Viac ako päťdesiattisícový fond múzea je rozčlenený do zbierok histórie, archeológie, etnografie, numizmatiky, lesníctva, drevárstva, mykológie a zbierky historických fotografií a pohľadníc. Okrem zbierkového fondu sa v múzeu evidujú aj predmety a písomnosti, ktoré neboli povýšené na zbierkové predmety, ale sú hodnotným zdrojom informácií – archiválie, negatívy, modely, tlače a pod.
Lesnícke a drevárske múzeum bolo ocenené výročnou cenou časopisu Pamiatky a múzeá v roku 2003 za publikáciu Od lesov kráľovských k lesom štátnym a v roku 2018 za realizáciu projektu Významné lesnícke miesta.
Aktuálne expozície múzea približujú celoslovenskú špecializáciu aj regionálnu históriu.
Hlas lesa
Expozícia stvárňuje tému lesa a lesníctva na Slovensku. Les ako prírodné spoločenstvo dokumentuje prvá časť výstavy a druhá časť predstavuje vývoj lesného hospodárstva od prvých cieľavedomých snáh o usmernenie fungovania lesa až po súčasnosť. Je obohatená o interaktívne prvky a historickú filmovú dokumentáciu.
Rodina Ostrolúcka a Ľudovít Štúr
Expozícia predstavuje jednu z najstarších a najvplyvnejších šľachtických rodín Zvolenskej stolice a zobrazuje vzťah významnej osobnosti slovenského národného hnutia Ľudovíta Štúra k rodine a k Zvolenu.
Drevo vždy živé
Expozícia je venovaná tradičným drevárskym remeslám a najrozšírenejším technikám opracovania dreva na našom území, akými boli štiepanie, dlabanie, tesárstvo, tokárstvo či stolárstvo. Predstavuje ich historickú podobu a zároveň prezentuje typické nástroje a konečné výrobky remeselníkov.
Aktuálne v múzeu
- Neviditeľný predátor – tajomný a vzácny
Trvanie výstavy: 23. 1. 2025 – 3. 5. 2025
LESY Slovenskej republiky, š. p., Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene, v spolupráci s Múzeom TANAP-u, Podtatranským múzeom v Poprade a Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici už tradične úvod roka začína výstavou venovanou niektorému z jedinečných obyvateľov našich lesov. V prípade tejto výstavy, je kladený dôraz na prezentáciu slovenskej populácie rysa, ktorá je relatívne stabilná, ale predovšetkým, v nedávnej minulosti slúžila ako jedinečný zdroj pri reštitúcii rysov vo viacerých krajinách Európy. Výstava prezentuje verejnosti skutočnosť, že práve jedince odchytené na Slovensku sa stali základom pre úspešné prinavrátenie rysov, tam, kde boli v minulosti intenzívne lovené až úplne vyhubené. Charakter výstavy je v prvom rade edukačný s cieľom podnietiť záujem prostredníctvom estetického zážitku. Okrem textov a popisov si návštevník vytvorí predstavu o rysovi aj prostredníctvom diorám s dermoplastickými preparátmi, ktoré budú imitovať jeho prirodzené životné prostredie.
- „Človek hravý“ Homo ludens
Trvanie výstavy: 6. 2. 2025 – 5. 4. 2025
V tomto roku oslavuje Škola umeleckého priemyslu Ružomberok 25. výročie. Odbor Dizajn hračiek a produktov svojou rozmanitosťou a technickým vybavením ponúka priestor na kreatívny rozvoj v oblasti designu, umeleckého spracovania dreva až po rôzne experimentálne a kreatívne presahy v práci s rôznymi materiálmi. Pri príležitosti 20. výročia odboru sme preto pripravili výstavu študentských prác „Človek hravý“, ktorá je prierezom všetkých rokov od vzniku odboru až po súčasný školský rok.
Prílohy (dokumenty na stiahnutie)
- Pozvánka na výstavu Človek hravý Homo ludens (pdf, 1.88 Mb, 6x)
- Pozvánka na výstavu Neviditeľný predátor (pdf, 2.07 Mb, 4x)