Pre správne fungovanie stránky povoľte Javascript vo Vašom prehliadači.
Zastavme spoločne AMO

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %.
AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.
AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese.
Farmárske desatoro pri chove domácich ošípaných
28-10-2021

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) ponúka pomocnú ruku samosprávam na Slovensku v prípade, že identifikujú výskyt diviačej zveri vo svojich intravilánoch. Na základe príkazu hlavného veterinárneho lekára SR prof. Jozefa Bíreša a v zmysle zákona o poľovníctve nie je možný lov diviačej zveri v intravilánoch miest a obcí v súčinnosti s poľovníckou obcou. MPRV SR preto mimoriadne zriadilo e-mailovú adresu, na ktorú môžu predstavitelia samospráv zasielať informáciu o takomto výskyte a zároveň žiadosť o intervenciu zo strany veterinárnych lekárov SR.
03-08-2021

Od dnešného dňa vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR mimoriadne núdzové opatrenie, na základe ktorého poľovníci v ešte neinfikovaných okresoch Slovenska zvýšia odstrel diviakov. Premnožená diviačia zver je totiž hlavnou príčinou šírenia afrického moru ošípaných (AMO). Aktuálne je ním zasiahnutých 29 okresov. V infikovaných okresoch už nie je odstrel vhodný, aby nedochádzalo k plašeniu diviakov do ďalších oblastí, čím sa môže šírenie nákazy ešte urýchliť.
22-07-2021

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) pripravilo rozsiahlu preventívnu akciu na ochranu slovenských chovov a zastavenie rizika šírenia afrického moru ošípaných. Na tlačovej konferencii o tom informoval šéf agrorezortu Samuel Vlčan. Cieľom plánu agrorezortu je znížiť stav diviačej populácie o 100-tisíc kusov. Mäso zo zdravých jedincov sa má objaviť na pultoch slovenských obchodov.
25-06-2021

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan si od zástupcov Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku a Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných vypočul problémy, ktoré im spôsobuje šírenie nákazy afrického moru ošípaných. Dôvodom je tento týždeň potvrdený prípad výskytu afrického moru ošípaných (AMO) vo veľkochove v okrese Lučenec.
23-06-2021

Prvý tohtoročný prípad výskytu afrického moru ošípaných medzi domácimi ošípanými včera potvrdilo Národné referenčné laboratórium pre africký mor ošípaných vo Zvolene. Ide o veľkochov v okrese Lučenec, nákaza sa vyskytla v jednej hale, ktorú veterinári izolovali a pravidelne testujú celý chov. Ministerstvo pôdohospodárstva v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinou správou SR (ŠVPS SR) pristúpilo k okamžitým krokom na zastavenie šírenia nákazy.
28-05-2021

Slovenských chovateľov takmer dva roky sužuje africký mor ošípaných (AMO). Pre chovateľov ošípaných je toto ochorenie doslova nočnou morou. Prvý prípad bol zaznamenaný ešte v júli 2019. Ku koncu mája 2021 evidujeme už viac ako 2800 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Od septembra 2020 sa AMO v chove domácich ošípaných nevyskytlo. Naďalej preto treba zachovať ostražitosť a najmä disciplinovanosť. Za účelom riešenia situácie ešte na jeseň minulý rok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyhlásilo tzv. „Prasaciu amnestiu“. Po vyhodnotení účinnosti tohto opatrenia a na zamedzenie ďalších škôd našich poľnohospodárov avizuje agrorezort jej opätovné vyhlásenie. Amnestia potrvá do 15. júna 2021.
19-04-2021

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do osemnásteho okresu. K okresom Bardejov, Gelnica, Košice - mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, pribudli okresy Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa. Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 2200 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
26-01-2021

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do štrnásteho okresu. K okresom Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Sabinov, Revúca, Veľký Krtíš a Sobrance, pribudol okres Gelnica. Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 933 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
23-11-2020

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do jedenásteho okresu. K okresom Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov a Sabinov pribudol okres Revúca. Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 378 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
20-11-2020

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do desiateho okresu. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov a Bardejov pribudol okres Sabinov. Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 367 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Väčšina prípadov AMO je na východnom Slovensku. Výskyt AMO v novej oblasti troch okresov Prešovského kraja má na svedomí pravdepodobne ľudský faktor.
09-11-2020

Počas 16 mesiacov prítomnosti afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenskej republiky sa nákaza rozšírila v poradí už do deviateho okresu. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou a Prešov pribudol okres Bardejov. Celkovo za toto obdobie na Slovensku evidujeme už 342 prípadov AMO u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
03-11-2020

Už druhý rok trápi územie Slovenskej republiky výskyt afrického moru ošípaných (AMO). Počas 16 mesiacov prítomnosti AMO sa nákaza rozšírila v poradí už do ôsmeho okresu na Slovensku. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou pribudol okres Prešov. Celkovo za toto obdobie na Slovensku evidujeme už 330 prípadov AMO u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
28-10-2020

Vláda SR schválila na svojom 47. rokovaní návrh uznesenia na spoluprácu Policajného zboru a príslušníkov ozbrojených síl SR s orgánmi štátnej správy vo veterinárnej oblasti a na použitie ozbrojených síl SR pri zabránení šíreniu afrického moru ošípaných (AMO).